Európának eddig 1 billió dollárjába került az energiaárak emelkedése – közölte a Bloomberg. Hozzátették azt is, hogy a krízis még csak most kezdődött, és akár 2026-ig is eltarthat.
A hírügynökség megemlítette, hogy nem a mostani télen, hanem azután kezdődhetnek el az igazi bajok, amikor úgy kell majd újratölteni a gáztárolókat, hogy már egyáltalán nem lehet számítani az orosz energiaimportra.
Nem a 2022-2023-as tél lesz az igazán rossz,hanem a következő mondják a szakértők.Valamelyest sikerült idén csökkenteni Európának a gázfogyasztást, jövőre mégis akár 27 milliárd köbméter hiányra lehet számítani állítják az elemzők.Idén a fosszilis energia ára bár csökkent,a kereslet ennek eredményeként nőt.Ezért fontos a további spórolás tartása a kontinensen! Az árak esnek, a kereslet élénkül – így szól az egyik legalapvetőbb, legegyszerűbb közgazdaság-tudományi összefüggés. A könnyen megérthető folyamattal önmagában még nem is lenne probléma, de most egy olyan nyersanyag iránt nő a kereslet, amit bizony nem tud könnyen pótolni Európa – az orosz gázimport elengedése ugyanis energiaválsághoz vezetett.Mivel most nyár van sokkal kevesebb gáz fogy,viszont ha az Európai ipar felpörgeti a fogyasztást az megnehezíti a gáztároló nyári-őszi feltöltését ami elég gyenge lábakon áll. Így tehát továbbra is kérdés,hogy miként tud Európa felkészülni a következő télre,és a most tapasztalható élénkülő kereslet mennyire hajtja majd fel a gáz árát.
“Néhány iparág a gázról áttért az olajra tavaly, idén szintén hamar reagáltak – ismét gázt használnak, ami növeli a keresletet” – mondta Patrik Pouyanne, a TotalEnergies SE vezérigazgatója.
Az Energy Aspects szerint a finomítók mellett a petrolkémiai üzemek lesznek a sorban a következők, ugyanis áram- és hőtermelésüket könnyen fedezhetik ismét gázból. A tanácsadó cég véleménye szerint azonban a többi iparág kevésbé tud gyorsan alkalmazkodni.